www.tvksm.pl
 1. 1
 2. 2
 3. 3
 4. 4
 5. 5
 6. 6
 7. 7
 8. 8
 9. 9
 10. 10
 11. 11
Kategoria TELEWIZJA
 1. Co to jest HDTV?
  HDTV oznacza telewizję wysokiej rozdzielczości. Standardowa telewizja oznaczana jako SDTV wyświetla obraz w postaci półobrazów (co druga linia obrazu wyświetlana jest na przemian) o rozdzielczości 288 linii na każdy półobraz (łącznie 576 linii na obraz) i 25 obrazach wyświetlanych w czasie 1 sekundy. W HDTV istnieją dwa standardy: amerykański Full HD oraz europejski HD Ready. Standard Full HD posiada rozdzielczość 540 linii na każdy półobraz (łącznie 1080 linii w obrazie) i 25 obrazach wyświetlanych w czasie 1 sekundy a standard HD Ready 720 linii w każdym obrazie. Brak półobrazów w standardzie HD Ready pozwala na wyświetlanie 50 obrazów w czasie 1 sekundy.
 2. Czy mogę odbierać telewizję cyfrową w więcej niż jednym telewizorze?
  Kablową telewizję cyfrową odbieramy poprzez STB lub bezpośrednio telewizorem wyposażonym w głowicę DVB-C. Dodatkowo urządzenia te muszą mieć włożoną kartę warunkowego dostępu otrzymywaną od operatora przy podpisaniu umowy. Nie ma możliwości otrzymania więcej niż jednej karty do jednej umowy. Istnieje możliwość podłączenia do STB więcej niż jednego telewizora, ale we wszystkich podłączonych odbiornikach możliwy będzie w jednakowym czasie odbiór tylko tego samego programu.
 3. Zegar na STB pokazuje złą godzinę. Co zrobić? 
  Zegar w STB ustawiany jest sygnałem odbieranym z satelity. Wyświetlanie niewłaściwej godziny jest spowodowane błędnym ustawieniem kraju podczas instalacji STB. Należy wejść do menu i w ustawieniach ustawić kraj „Polska”. 
 4. Na ekranie pojawił się komunikat „Zła karta”. Co zrobić? 
  Komunikat „Zła karta” pojawia się najczęściej, gdy karta dostępu warunkowego jest źle włożona do czytnika STB. Należy ją wyjąć i włożyć ponownie uważając, aby złote elementy procesora zatopionego w karcie znajdowały się w przypadku dekodera Technisat - z dołu karty, natomiast w przypadku dekodera Ferguson – z góry karty.
 5. Podłączyłem STB oraz telewizor zgodnie ze schematem ale STB nie znajduje żadnych lub tylko część programów. Dlaczego? 
  STB nie znajdzie programów jeżeli doprowadzimy do niego zbyt słaby sygnał.Najczęściej przyczyną braku programów cyfrowych jest podłączenie STB do drugiego wyjścia gniazda antenowego. Wyjście to jest oznaczone symbolem „R” i przeznaczone do podłączenia odbiornika radiowego. Posiada filtr powodujący silne tłumienie pasma telewizyjnego. Należy przełożyć kabel antenowy STB do wyjścia gniazda antenowego oznaczonego symbolem „TV”. 
 6. Czy posiadając nowoczesny telewizor potrzebuję STB do odbioru telewizji cyfrowej?
  Wszystkie nowoczesne telewizory posiadają wbudowany tuner DVB-T (do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej). Tylko nieliczne są przystosowane do odbioru cyfrowej telewizji kablowej DVB-C. Ponadto większość z nich posiada dekoder kompresji mpeg-2. Programy HD w telewizji kablowej nadawane są w kompresji mpeg-4. Jeżeli więc posiadamy nowoczesny telewizor z tunerem DVB-C oraz dekoderem kompresji mpeg-4 nie potrzebujemy do odbioru cyfrowej telewizji kablowej dekodera STB. W takim przypadku należy poprosić operatora o dostarczenie modułu CAM umożliwiającego warunkowy dostęp do programów cyfrowych bezpośrednio na telewizorze. Należy jednak pamiętać, że w takim przypadku mogą być niedostępne niektóre usługi dodane. 
 7. Co to jest STB i do czego służy?
  STB (Set Top Box) to zewnętrzny dekoder umożliwiający odbiór programów cyfrowych, dostęp warunkowy oraz usługi dodane świadczone łącznie z emitowanymi programami cyfrowymi takie jak:
  LCN – wirtualne kanały programów
  EPG – elektroniczny program telewizyjny
  VOD – telewizja na żądanie
  PVR – możliwość zatrzymywania i cofania audycji na żywo itp. 
 8. Czy aby korzystać z telewizji cyfrowej muszę posiadać nowoczesny telewizor?
  Nie. Jeżeli posiadany telewizor jest starszej generacji lub nowy, ale nie posiadający głowicy DVB-C odbiór programów cyfrowych możliwy będzie poprzez podłączenie zewnętrznego dekodera zwanego Set Top Box’em (STB), który zostanie wypożyczony przez operatora po podpisaniu umowy. STB podłączamy do telewizora poprzez złącze EURO lub HDMI. 
 9. Mam zamiar kupić nowy telewizor. Na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas wyboru? 
  Aby zapewnić sobie możliwość odbioru kablowej telewizji cyfrowej, kupowany telewizor powinien być wyposażony w cyfrową głowicę kablową DVB-C oraz dekoder kompresji mpeg-4. Większość sprzedawanych telewizorów jest wyposażona w głowicę DVB-T. Takie telewizory nie będą odbierały cyfrowej telewizji kablowej.
 10. Mam nowoczesny telewizor. Czy TVKSM planuje nadawanie w formacie 16:9? 
  Telewizja kablowa ma prawa do reemisji programów bez prawa ingerowania w treść oraz formę programów. O formacie programów decydują nadawcy. Telewizja kablowa nie ma wpływu na format poszczególnych programów.
 11. Czy po rozdziale sygnału analogowego na dwa odbiorniki telewizyjne będę musiał opłacać drugi abonament?
  Nie. Abonament jest płacony tylko raz niezależnie od ilości gniazd w danym lokalu.
 12. Czy mogę we własnym zakresie podzielić sygnał telewizji kablowej na dwa odbiorniki? 
  Tak można to zrobić za pomocą rozgałęźnika sygnału. Na rynku istnieje szereg elementów pozwalających na podział sygnału RTV. Elementy te mają różną, często zupełnie złą jakości. Należy pamiętać, że po podzieleniu sygnału jego poziom obniży się o ponad połowę co w konsekwencji może utrudnić odbiór. Może wówczas powstać konieczność korekcji poziomu sygnału dostarczanego do danego lokalu. Z tych względów zalecamy zlecenie wykonania tego podziału pracownikom TVKSM.
 13. Co zrobić gdy mój telewizor nie odbiera żadnych programów?
  Jeżeli telewizor nie odbiera żadnych programów należy przede wszystkim sprawdzić okablowanie antenowe w mieszkaniu, czy któraś z wtyczek nie wypadła z gniazda, nie ma zwarć lub obluzowań. W przypadku posiadania dekodera STB należy sprawdzić poprawność włożenia karty warunkowego dostępu. Następnie należy zweryfikować, czy wszystkie rachunki są opłacone. Zaleganie z płatnością może być przyczyną zawieszenia usługi. W kolejnym kroku należy zgłosić usterkę do BOA osobiście w godzinach pracy ul. Piotra Skargi 1 lub telefonicznie pod numer 56 66 32 040. Zgłoszenia tylko pod ten numer są rejestrowane i brane pod uwagę przy ewentualnej reklamacji. 
 14. Czy po wyłączeniu naziemnej telewizji analogowej będę mógł oglądać telewizję analogową sieci kablowej?
  Tak. W sieciach kablowych telewizja analogowa będzie nadawana jeszcze przez jakiś czas. Obecnie w naszej ofercie znajduje się wyłącznie telewizja cyfrowa, telewizję analogową natomiast klient otrzymuje od nas gratis, jako dodatek do oferty cyfrowej. Umożliwia to abonentowi niezależny odbiór programów w kilku telewizorach. Należy jednak pamiętać, że oferta analogowa jest uboższa w stosunku do oferty telewizji cyfrowej i nie wszystkie programy są nadawane w wersji analogowej.
 15. Czy opłacając abonament za telewizję kablową muszę również opłacać abonament radiowo-telewizyjny?
  Abonament radiowo-telewizyjny jest formą podatku od posiadania odbiornika radiowego lub telewizyjnego. Jest obowiązkowy i niezależny od operatora telewizji kablowej. Należy go opłacać niezależnie od abonamentu TVKSM.
 16. Gdzie mogę zapoznać się z ofertą programową TVKSM?
  Pełna i aktualna oferta programowa TVKSM znajduje się na tej stronie www, na stronach programu planszowego oraz w Biurze Obsługi Abonenta ul. Piotra Skargi 1.
Biuro Obsługi Abonenta czynne:
poniedziałek, środa, czwartek: 8.00 – 17.00
wtorek: 9.00 – 17.00
piątek: 8.00 – 15.00

Kasa czynna:
poniedziałek - piątek: 10.00 – 14.00

Copyright © 2009 - 2021 'TVK SM'
Telewizja Kablowa
Spółdzielni Mieszkaniowej w Grudziądzu


ul. Piotra Skargi 1
86-300 Grudziądz